Новата система за събиране на данни за трафика по второкласната и третокласната пътна мрежа е със 120 автоматични устройства, които отчитат трафика 24 часа, 365 дни в годината. 91 от монтираните броячи са на второкласните пътища, а 29 са на третокласни.

От на Агенция "Пътна инфраструктура"(АПИ) коментираха, че това е началото на интелигентните транспортни системи в България.

„Системата е иновативна в страната. Отчитането се извършва с много голяма точност. Технологията, която използваме изпраща данни до АПИ от 120 устройства на всеки 5 минути, което е почти в реално време. След направените анализи и тестове сме научили кои са най-натоварените пътища”, каза Мирослав Ценов, началник на отдел Агенция „Пътна инфраструктура.

По думите му тестовите данни досега показват, че на места по второкласните и третокласните пътища трафикът е по-натоварен от този по автомагистралите и първокласните пътища.

"Направените досега преброявания показват, че най-натоварения второкласен път е II – 18 Софийски околовръстен път. Средно на денонощие през него преминават между 20 хил. и 35 хил. моторни превозни средства", каза Мирослав Цанов.

От АПИ смятат да използват данните от автоматизираната трафик система за най-различни дейности - разработването на прогноза за очакваното развитие на движението, проектиране геометрията на пътя, оразмеряваме конструкцията на пътните настилки, проектиране на различни кръстовища и пътни възли.

"Всички планове, които правим за развитието на пътната мрежа, се базират на досегашното развитие на движението, на преброяването. Тези данни се ползват и от КАТ за обосновка на сигнализацията и организацията на движението. Правят се технико-икономически анализ, планират се ремонтни работи, реконструкция на пътищата, търсене на алтернативни маршрути”, обясни инж. Доброслав Симеонов.

Над 2,8 млн. лв. от ОП ”Регионално развитие” са инвестирани в изграждането на първата система за автоматизирано събиране на данните за трафика по републиканските пътища от II и III клас.  Тя е изградена от "Телелинк" ЕАД.