За първи път през последните 10 г. компанията ще извърши толкова мащабни ремонтни дейности.
Докато се подменят участъците по мрежата, ще се извършват и основните ремонти в ТЕЦ „София-Изток.

Планираната подмяна на 37 км тръби ще бъде извършена във времето от май до септември, като работите трябва да са приключили към средата на септември.

Смяната ще е в 15 районни общини: Подуене, Красно село, Лозенец, Триадица, Красна поляна, Люлин, Възраждане, Надежда, Илинден, Връбница, Сердика, Овча купел, Изгрев, Младост, Студентски град.

Рехабилитацията на топлопреносната мрежа ще доведе до спиране на топлата вода в определени участъци на столицата.

Сроковете за спиране са с различна дължина, като на някои участъци, където ще се подменят главни магистрални топлопроводи стремежът е най-дългият срок да е около 40 дни.
Такава беше и нормата преди три години при предишната рехабилитация на мрежата.

Същевременно, за да се минимизира доколкото това е възможно неудобството за столичани от липсата на топла вода, паралелно с извършвавето на подмяната на тръбите ще бъдат изпълнени и неотложни ремонти на съоръжения в ТЕЦ „София Изток”, което налага спиране на централата в периода 15 -30 август.

Графикът за ремонтните дейности е публикуван на сайта на компанията www.toplo.bg и ще бъде периодично обновяван.
Клиентите могат да направят справка за предстоящите ремонти и в кол-центъра на телефон 0700 11 111, където от следващата седмица ще има автоматични съобщения за сроковете на спиране на топлата вода в различните квартали.

За периодите на плановите годишни ремонти, които засягат отделните квартали, съобщения ще се публикуват и в месечните сметки, така че информацията да достигне персонално до всеки абонат.

За времето на ремонтите на клиентите няма да бъдат начислявани сметки за топла вода и това ще бъде отразено на отделен ред в месечните съобщения.

“Топлофикация София” напомня на своите клиенти да не източват от топлия кран вода във времето на ремонта, за да не въртят излишни показания на топлия водомер.
За да си гарантират спокойствие, хората могат да си затворят крана за топла вода в апартаментите и така да са сигурни, че няма да отчитат потребление.

Топлопроводите в София са изградени основно през 70-80 г. на миналия век. Тръбите имат живот около 25 г., а при добра поддръжка може да се удължи до около 30 г. От 990 км топлопреносна мрежа са рехабилитирани едва 150 км. Основна причина е липсата на средства.

В периода 2011-2014 г. са рехабилитирани близо 60 км тръби. Това е намалило
транспортните разходи и топлинните загуби по преноса средно до около 17,5% при обща дължина на топлопреносната мрежа от 990 км, с което е достигнато най-ниското ниво сред всички топлофикационни компании в страната и е сериозно приближаване към показателите за ЕС.

"Амбицията на „Топлофикация София“ ЕАД е след мащабната рехабилитация на още около 10% от топлопреносната мрежа в столицата, транспортните разходи и топлинните загуби да бъдат редуцирани до ниво от около 16%, което е сред най-добрите европейски показатели", каза инж. Любен Параланов, председател на Съвета на директорите на „Топлофикация София” ЕАД.