До официалното откриване на 28 май посещенията за ученици и студенти са безплатни, а след това билетът ще струва 10 лв., като ще има намаления за учащи и пенсионери - 5 лв.

"Над 2000 произведения на българското и чуждестранното изкуство са събрани в 28-те зали", съобщи Слава Иванова, директор на Национална галерия „Квадрат 500”, цитирана от "Фокус".

По думите й галерията дава уникалния шанс да се разгледа най-мащабната, единствена по рода си експозиция, която за първи път се прави в България.

"Квадрат 500" се намира на пл. „Св. Александър Невски”, ул. „19-ти февруари” №1. Той е разположен върху площ от 16 000 кв. м на 4 етажа.

Идеята за проект на Национална галерия „Квадрат 500” е от преди 15 години. Той бе един от приоритетите на кабинета "Борисов” и по специално на Вежди Рашидов, който го наричаше Българския Лувър.

Реализацията на музея стартира през 2012 г. , а тази година бе избрано име му -  "Квадрат 500". 

"Това е един нестандартен музей - изграден е на основата на Националната художествена галерия и на Националната галерия за чуждестранно изкуство", отбеляза акад. Светлин Русев - ръководител на работната група за концепцията, цитиран от БТА.

Той обясни, че при подредбата на експозицията с неговия екип са се опитали да остойностят българското изкуство, заедно с чуждото изкуство в една стилова, смислово и времева съизмеримост.

По думите му принципът на подредба на произведенията за всяка зала е различен - има автори, свързани от политическата реалност, в друга са подредени големи имена за времето си, някои са свързани смислово, сюжетно или стилистически.

Половината от изложените творби в галерия "Квадрат 500" са на български автори, другата половина представя изкуството от Европа, Азия, Африка и Америка.

Най-ранното произведение в българския раздел на експозицията е "Портрет на Неофит Рилски" от Захари Зограф от 1838 г. Около 1840 г. той рисува своя знаменит "Автопортрет", оценен по-късно на 40 000 лв. и до момента остава най-високо платената живописна творба в колекцията на музея.

В експозицията са включени и "Ръченица" на Иван Мърквичка, "Връщане от пазар" и "Контрабандисти" на Ярослав Вешин. Сред авторите, представени в колекцията, са Владимир Димитров- Майстора, Борис Денев, Дечко Узунов, Златю Бояджиев, Жеко Спиридонов, Андрей Николов, Никола Петров, Елена Карамихайлова, Васил Стоилов, Бенчо Обрешков и много други.

Включени са и живописни произведения на Христо Явашев (Кристо) от студентските му години, а от скулптурите могат да се видят "Сатир" на Жеко Спиридонов и "Убийството на Св. Стефан" на Марин Василев.

Най-ранната творба в чуждестранната живописна колекция е "Кръщение Христово" от края на XV век, най-вероятно излязла от ателието на Андреа дел Верокио (представител на Флорентинската школа по време на Италианския ренесанс).

С висока художествена стойност се откроява подписаната и датирана от 1526 г. олтарна композиция "Мадоната с Младенеца, Св. Роко и Св. Себастиан" на Джовани Росо.

Живописта на Източна Европа е представена от художници от Русия, Литва, Румъния, Сърбия, Хърватия, Чехия, Унгария, Германия. Изкуството от Централна Америка включва забележителни керамични произведения от класическия период (200 г. пр. Хр. - 900 сл. Хр.), принадлежали на цивилизацията на маите, колекция керамични фигури от остров Хайна, уникална сбирка от Еквадор от предкласическия период, забележителен съд за тамян и няколко съда от глазирана и оцветена керамика от Перу.

Музеят ще работи всеки ден от 10.00 до 18.00 ч., без понеделник.