Това каза в интервю за БТА директорът на Природен парк "Витоша" Снежана Петрова.

По думите й Планът за управление на Природен парк "Витоша" отново е внесен в Министерството на околната среда и водите /МОСВ/ след преработка, за която беше върнат. Очаква се скоро да бъде насрочено заседание на Висшия експертен екологичен съвет, който да го разгледа.

Това, което се позволява е да се извършат ремонти, да се доразвие ски зоната, което е болната тема, но няма да има строежи на нови хотели, няма да има увеличаване на легловия фонд, даже напротив - очакваме той да се редуцира и да намалее, каза Снежана Петрова.

Директорът на парка отбеляза още, че като защитена територия Витоша има ограничения по законодателството, но и природни ограничения на ски зоната, каквито са двата резервата, които буквално обрамчват сега съществуващата ски зона.

Подкрепя се предложението на ски училищата за обособяване на малки учебни ски писти в непосредствена близост до съществуващи хижи и бази, като също е поставено ограничение - без да се засяга съществуваща дървесна растителност и без да се променя релефът на терена.

Снежана Петрова отбеляза, че наличието на големи туристически зони отговаря на действителността. Няма друга защитена територия с толкова инфраструктура, и то концентрирана в софийската част, това е обяснимо, защото Витоша е парк, който се ползва от една седма от населението, коментира експертът.

Легловият фонд няма да се увеличава


Към момента се използва една четвърт от легловата база на Витоша, тъй като сградният фонд е стар - първите хижи са от 30-те години на миналия век, и те не отговарят на очакванията на днешните потребители, коментира Петрова.

По думите й очаква се с преустройство и модернизация да се намали легловият фонд и от големи туристически спални да се обособят стаи с вътрешни тоалетни и бани.

При положение, че има категорична забрана да не се надхвърля досегашният леглови фонд, не се разрешава да се увеличава застроителното петно при бъдещ ремонт, слага се ограничение за височина до 7 метра на сградите и не се разрешава те да растат във височина, няма как да има увеличение на легловия фонд, коментира Снежана Петрова.

Интегрирана транспортна схема

Природен парк "Витоша" има разработена транспортна концепция за цялостната територия, каза Петрова. Според нея за решаване на транспортните проблеми с достъпа до парка трябва да се работи не "на парче", а интегрирано.

Трябва да има връзка с последната метростанция или спирка на градския транспорт, да се ползват електробуси, даде пример тя. За целта трябва да има и изградени буферни паркинги при подходите, коментира Снежана Петрова.

Витоша се възприема като крайградски парк, хората искат да избягат от бетона, от компютрите и натовареното ежедневие, което е разбираемо, ползва се много и от велосипедисти, посочи Петрова.

От Дирекцията на парка вече са се срещали с представители на Столична община за обсъждане на проблемите и представяне на транспортната концепция.