Некоректни брокери пускат фалшиви снимки, обявяват ниски цени, които да заблудят клиентите. Много често се рекламират имоти за продажба или отдаване под наем без да е уведомен собственикът.

Посредници дори свалят или вдигат цената на имота, без знанието и съгласието на продавача, допълни председателят на сдружението Ирена Перфанова пред "Труд".

Сдружението отчита ръст на сделките в София, Пловдив, Благоевград, бум на ново строителство и продажби на зелено. С 25% са се повишили покупко-продажбите в столицата през миналата година спрямо 2013 г.

За първото тримесечие на 2016 г. в сравнение с първото тримесечие на 2015 г. има с около 11% ръст на строеж на нови сгради в страната, като за София той е около 65%.

Търсенето на имоти се е увеличило, но намаляват разрешителните за строеж, за София се отчита спад с 9%. Очаква се до края на годината имотите да поскъпнат, с по-бързи темпове в столицата и с по-малки в другите градове, прогнозира Перфанова.

Според нея по Черноморието се забелязва спад на цените. Ръст на сключените сделки за първото тримесечие на 2016 г. спрямо първото тримесечие на 2015 г. се отчита в Бяла - с 18%, Бургас – с 13% и Балчик – с 8%. Спад има в Поморие - с 20%, Несебър – с 19%, поясни Александър Бочев, член на УС на НСНИ.

На въпрос как ще се отрази решението на Великобритания да напусне ЕС на пазара за имоти, Йордан Петров, член на УС на НСНИ, коментира, че ако процесът продължи, ще окаже негативно влияние.

Brexit и отражението му върху българските имоти >>>