С нова система за електронно таксуване и видеонаблюдение в столичния градски транспорт ще бъде въведен единен електронен превозен документ съобщи на пресконференция председателят на СОС Елен Герджиков.

Общият бюджет на обществената поръчка, която ще бъде отворена, след като бъде обсъдена и одобрена от СОС, е до 88 млн. лева, каза Герджиков.

Това включва изграждането на системата - до 40 млн. лв. и десетгодишната й поддръжка - 38 млн. лева. До 10 млн. лв. са предвидени за услугата по организиране на продажбите.

Средствата ще бъдат осигурени от дружеството, съобщи изпълнителният директор на "Център за градска мобилност" /ЦГМ/ ЕАД Христиан Петров.
Очаква се до лятото на 2017 г. изпълнителят на проекта да бъде избран.

Петров обясни, че новият единен електронен превозен документ, който ще се въведе с новата система, ще позволява на пътниците да пътуват с един билет в повече от едно превозно средство.

"Технологичната инфраструктура, която предлагаме да изградим, позволява таксуване, което може да бъде базирано или според времето или според разстоянието, което пътникът е изминал“, уточни Христиан Петров.

В рамките на проекта ще бъдат въведени в експлоатация 15 000 устройства, ще бъдат напълно оборудвани 1350 превозни средства, включително и с камери за видеонаблюдение, 11 депа, 52 метростанции, над 80 търговски обекта, както и команден център с достъп до видеонаблюдение в реално време върху всички превозни средства.

Билети ще могат да се купуват онлайн - от вкъщи, през мобилния телефон, с банкова карта, а картите също ще могат да се зареждат онлайн.

Елен Герджиков заяви, че към този момент не се предвиждат промени в цените на билетите, дори е възможно единични пътувания да са по-евтини при таксуване за време или за разстояние.

"Единичното пътуване за отделния пътник ще стане по-евтино поради причината, че билетът за еднократно пътуване ще може да се ползва в различни превозни средства“, посочи Герджиков.

"Улесненият начин, по който ще се закупуват превозните документи и ще бъдат презареждани, предполага и увеличаване на броя на пътуванията, на отделните карти. В една карта, която е на месечна или на годишна база, единичното пътуване става толкова по-евтино, колкото по-често се използва“, каза още той.

Герджиков отбеляза, че предстои да бъде създаден и специален Комитет по наблюдение, който ще следи и контролира сроковете и качеството на изпълнението на проекта.

Румяна Милова от ЦГМ отбеляза, че е направен анализ на пазара на превозни документи шест месеца след въвеждането на новите цени. Той показва, че с 46 на сто се е увеличило издаването на карти, а с 43 на сто са спаднали продажбите на билети.

Продажбите на талоните са с отчетен спад от 27 процента. Значителен ръст има при годишните карти, чиято цена беше намалена от 500 на 365 лева. 15 000 души са инвестирали в такава карта след промяната, за разлика от 226 души, купили такава карта преди намалението.